گروه بانک و خودرو، پیشرو بازار میشوند

مدیرعامل کارگزاری بانک سپه در پایان درخصوص صنعت پیشرو در پایان سال، پیشبینی کرد: صنایعی که قرار است تجدید ارزیابی داشته باشند مثل #گروه_خودرو و #بانکی صنعت‌هایی هستند که در پایان سال مورد توجه بازار قرار میگیرند، از سوی دیگر #پتروشیمی و فلزی هم میتوانند جایگاه خوبی داشته باشند چرا که دلار و افزایش نرخ جهانی بر آنها تاثیر مثبت می‌گذارد.بااین اوصاف میتوان گفت گروه بانک و خودرو، پیشرو بازار میشوند

عظیم ثابت مدیرعامل کارگزاری بانک سپه، در خصوص شرایط #بورس به اقتصاد بیدار گفت: افزایش قیمت #بنزین از لحاظ روانی تاثیر بالایی بر بازارهای موازی دارد، درواقع توانست #دلار را تکان دهد و بر بازار ملک و #سکه هم تاثیرگذار باشد، در این راستا بورس هم که پیش از این با فاصله‌‎ای به اینگونه اخبار واکنش نشان می‌داد، این‌بار از همان ابتدا تاثیر پذیرفته و واکنش نشان داد.

وی افزود: البته این مهم به وضعیت انتظارات تورمی سرمایه‌گذاران هم برمیگردد، درواقع کارشناسان اقتصادی تصور نمیکردند که در یک سال به صورت ناگهانی افزایش 300 درصدی نرخ بنزین داشته باشیم، به عبارت دیگر همین #افزایش_نرخ_بنزین میتواند به صورت دومینو وار بر قیمت سایر کالاها تاثیر بگذارد.

?شوک به بازارهای موازی با افزایش نرخ بنزین
ثابت ادامه داد: درحقیقت با توجه به آمارها افزایش نرخ بنزین به تورم منجر نمیشود، اما امسال وضعیت به گونه‌ای پیش رفت که #انتظارات_تورمی شکل گرفت و علت این مهم افزایش بالای نرخ و اعلام ناگهانی این خبر بود. درواقع به بازارها شوک وارد شد. درست این بود که افزایش نرخ بنزین هم برمبنای تورم به صورت پلکانی افزایش پیدا کند.

?دولت در افزایش نرخ حامل‌های انرژی راه بنزین را نمی‌رود
مدیرعامل کارگزاری بانک سپه در خصوص افزایش نرخ حامل‌های انرژی بیان کرد: با توجه به اتفاقات پیش آمده، به نظر میرسد، #افزایش_نرخ_حامل‌های_انرژی با این شدت و به این صورت افزایش پیدا نمیکند و دولت با یک شیب ملایمی این مهم را درپیش میگیرد. به خصوص در مورد گازوئیل که بر بازار سرمایه و حمل و نقل جاده‌ای تاثیر مستقیم میگذارد.
این کارشناس ارشد بازار سرمایه در خصوص تاثیر #بودجه بر بازار سرمایه گفت: اعداد و ارقامی که در بودجه قرار گرفته، تغییرات قابل توجهی بر درآمد و هزینه‌ها ندارد، از این‌رو میتوان گفت، یک بودجه نسبتا متعادلی است که نقش بورس هم در تامین مالی آن پررنگ شده است.

?کنترل تورم با ارز 4200 تومانی
مدیرعامل کارگزاری بانک سپه ضمن اشاره به ثابت ماندن #ارز_4200_تومانی در بودجه ادامه داد: اگرچه دلار از نظر مقداری کاهش پیدا کرد، اما حفظ رقم 4200تومانی برای آن، به عنوان یک نقطه اتکایی که باعث کنترل انتظارات تورمی شود، قابل تحسین است. چراکه اگر میخواستیم این عدد به سمت دلار نیمایی و یا تک نرخی شدن گام بردارد، قاعدتا زمینه انتظارات تورمی بیش از حال حاضر فراهم میشد.

?بازار پول توانایی حفظ ارزش پول را ندارد
ثابت ضمن تاکید بر ورود نقدینگی به بازار سرمایه ادامه داد: نقش بازار سرمایه به دلیل بانک محور بودن اقتصاد و عدم آشنایی عمده مردم با بورس، همواره بین بازارهای سرمایه‌گذاری کمرنگ بوده و به همین دلیل، سرمایه‌داران بازارها سنتی را ترجیح میدهند، اما اکنون با اتفاقاتی که در بازارهای موازی افتاده، مانند امنیتی شدم فضای ارز و افزایش نرخ تورم که باعث شده بازار پول نتواند ارزش سرمایه را حفظ کند، #نقدینگی به سمت بازار سرمایه سرازیر شده است.
وی افزود: نکته مهم این است که زمینه‌ای فراهم شودکه سهام دارای بنیاد خوب رشد کنند، نه سهم‌هایی کوچکی که با پروژه‌سازی افراد رشد میکنند. ازسوی دیگر در حال حاضر علارغم تحریم‌ها، وضعیت کلی شرکتها نگران کننده نیست و با این اوصاف به نظر می‌رسد، بازار سرمایه تا پایان سال نه با شدت زیاد اما روند صعودی داشته باشد.

?بانک و خودرو پیشرو بازار میشوند
مدیرعامل کارگزاری بانک سپه در پایان درخصوص صنعت پیشرو در پایان سال، پیشبینی کرد: صنایعی که قرار است تجدید ارزیابی داشته باشند مثل #گروه_خودرو و #بانکی صنعت‌هایی هستند که در پایان سال مورد توجه بازار قرار میگیرند، از سوی دیگر #پتروشیمی و فلزی هم میتوانند جایگاه خوبی داشته باشند چرا که دلار و افزایش نرخ جهانی بر آنها تاثیر مثبت می‌گذارد. به عبارت دیگر گروه بانک و خودرو، پیشرو بازار میشوند

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *