معرفی سایت های مفید بورسی – بخش اول

فعالیت در بازارهای بورسی، بستگی کامل به داشتن اطلاعات کافی در خصوص شرکت های ارائه دهنده سهام و نوسانات قیمتی و پیش بینی آن ها در سهام های مختلف دارد. به واقع تنها با شناخت این مفاهیم است که می توانید در بازارهای بورسی به سودآوری دست یافته و درآمد خوبی از این حوزه کسب نمایید. از این روی در این مطلب بر آن هستیم تا نگاهی به سایت های مفید بورسی انداخته و زوایی آن ها را بررسی کنیم. سایت های بورسی شامل موارد زیر می شوند:

  • پایگاه اینترنتی سازمان بورس و اوراق بهادار
  • پایگاه اینترنتی شرکت بورس اوراق بهادار تهران
  • پایگاه اینترنتی شرکت فرابورس ایران
  • پایگاه اینترنتی شرکت بورس کالای ایران
  • پایگاه اینترنتی بورس انرژی
  • پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه ایران
  • تالار مجازی بورس ایران
  • پایگاه اینترنتی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران / tsetmc.com
  • سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران بازار سرمایه / codal.ir

در ادامه نگاهی به هر یک از وب سایت های مفید بورسی فوق، انداخته و از ماهیت و کارایی آن ها در فعالیت بهینه در بازار بورس، آگاهی می یابیم. به یاد داشته باشید که برای کاربری بالاتر در این وب سایت ها، لازم است که خود چند ساعتی را در محیط هر یک به سر برده و در تب ها و بخش های مختلف به دنبال کردن اطلاعات و کار با وب سایت بپردازید.

پایگاه اینترنتی سازمان بورس و اوراق بهادار

از مفید ترین سایت های بورسی می توان به پایگاه اینترنتی سازمان بورس و اوراق بهادار اشاره کرد. پایگاه اینترنتی سازمان بورس و اوراق بهادار تهران به آدرس https://www.seo.ir/ دارای تمامی اطلاعات مربوط به بورس و بازارهای وابسته به آن است. شما می توانید در این پایگاه اینترنتی نسبت به نهادهای تحت نظارت اطلاعات کسب کرده و قوانین و مقررات مربوط به بازار سرمایه را دنبال کنید.
در صورتی که پرسشی درباره نرخ کارمزد کارگزاری ها داشته باشید، اطلاعات کاملی درباره آن در این سامانه آورده شده است. لازم به ذکر است که این نرخ می تواند برای چند سال ثابت بوده و یا تغییر کند و نمی توان در خصوص آن پیش بینی و اظهار نظر قطعی داشت.
همین طور اگر طرح شکایتی به عنوان شخصیت حقیقی یا حقوقی داشته باشید، می توانید در این سامانه به تب طرح شکایات وارد شده و از مسیر مربوط به شخصیت حقیقی یا حقوقی با ورود اطلاعات درخواستی و ارسال فایل پیوست، شکایت خود را ثبت نمایید. در ادامه امکان پیگیری شکایت یا انصراف از آن نیز قرار داده شده است. مراحل پیگیری شکایت شما در این سامانه قابل رویت خواهد بود.

اطلاعات و آمار

در بخش اطلاعات و آمار می توانید به گزارش های مالی شرکت ها و گزارش های آماری سالانه دست یافته و نیز صورت گزارش های مالی ماهیانه را مطالعه نمایید. در اینجا کلیه نمادهای بورسی متوقف شده، تعلیق یافته، فعال یا تحت احتیاط آورده شده اند و قادر خواهید بود که از چند و چون تمام آن ها آگاهی یابید. به علاوه جهت دریافت اطلاعات کلی در خصوص سرمایه گذاری در بورس، در این قسمت راهنمای کلی را مطالعه خواهید کرد. همچنین ایرانیان خارج از کشور که مایل به سرمایه گذاری در بازار بورس ایران هستند، می توانند در این بخش، به اطلاعات کاملی دست یابند.

اخبار بازار سرمایه در وب سایت سازمان بورس و اوراق بهادار

از این ها گذشته، هر روز تازه ترین و مهم ترین اخبار مربوط به بازار سرمایه در این وب سایت بارگزاری می شود و شما می توانید اطلاعات تازه بازارهای بورسی را در آن دنبال کنید. به یاد داشته باشید که با دنبال کردن اخبار بازارهای بورس و سرمایه، می توانید بینش خوبی نسبت به این بازارها پیدا کرده و اطلاعات خود را به روز سازید. داشتن اطلاعات به روز در بازار سرمایه، یکی از کلیدهای موفقیت خرید و فروش سهام با سودآوری بالا است.

پایگاه اینترنتی شرکت بورس اوراق بهادار تهران

برای مشاهده این پایگاه اینترنتی باید به آدرس http://www.tse.ir/ بروید. در اینجا اخبار تازه بازار سرمایه را رویت خواهید کرد. در ضمن اطلاعیه های بازار، اطلاعیه های کدال، نمادهای تحت احتیاط، مشمول فرآیند تعلیق یا تعلیق شده در این وب سایت ارائه می شوند.
شما می توانید در این وب سایت حجم معاملات روزانه و ارزش آن ها را مشاهده کرده و نسبت به معاملات نقد، آتی، تبعی، بدهی، ETF و اختیار آگاهی یابید.

اطلاعات بازار در وب سایت بورس اوراق بهادار تهران

در این منو، کلیه اطلاعات مربوط به بازار نقد، بازار بدهی، بازار اختیار معامله، بازار آتی، بازار تبعی و بازار ETF به نمایش درآمده است. این اطلاعات شامل نمای بازار، آمار معاملات، گزارش های آماری، پیام های ناظر بازار، لیست نمادها و شرکت های حاضر، کارمزدها و جریمه ها و … می گردد.

پایگاه اینترنتی شرکت فرابورس ایران

پایگاه اینترنتی شرکت فرابورس ایران به آدرس https://www.ifb.ir/ است. در این پایگاه کلیه اطلاعیه های مربوط به فرابورس ایران آورده شده و هر روز به روز رسانی می گردد. همین طور شما می توانید نمادهای تحت احتیاط، مشمول فرآیند تعلیق و تعلیق شده هر روز را در اینجا ببینید.

دیده بان بازار

همان طور که می دانید بازار فرابورس ایران شامل بازار اول، بازار دوم، بازار سوم، بازار پایه زرد، بازار پایه نارنجی، بازار پایه قرمز و …می شود. در این وب سایت با ورود به تب دیده بان بازار و هر یک از این بازارها اطلاعات کاملی از نمادهای حاضر در آن را مشاهده خواهید کرد. این اطلاعات شامل وضعیت نماد، ارزش بازار، حجم، ارزش، بیشترین قیمت، کمترین قیمت، قیمت دیروز، قیت پایانی، نسبت P/E، شاخص EPS، آخرین تغییر قیمتی، آخرین تغییر درصدی، حجم عرضه، تعداد عرضه، حجم تقاضا، تعداد تقاضا و … می شود.
این دیده بان ها به شما کمک می کنند تا تصمیم گیری بهتری در خصوص خرید سهم های مختلف و یا فروش و عدم فروش آن ها داشته باشید.
اضافه بر این ها اگر در خصوص تاریخچه وضعیت نمادی کنجکاو هستید، می توانید با جستجوی آن نماد در این وب سایت، علاوه بر تاریخچه وضعیت نماد، از کلیه اطلاعات مالی، پیام های ناظر بازار، اطلاعیه های فرابورس و اخبار مرتبط با آن، آگاهی حاصل کنید.

کارمزدهای فرابورس

اگر سوالی در خصوص کارمزدهای کارگزاری ها در بازار فرابورس دارید، با مراجعه به تب کارمزدهای فرابورس، می توانید اطلاعات کاملی در این زمینه به دست بیاورید. در این بخش نرخ و سقف کارمزد معاملات سهام، حق تقدم سهام و پذیره نویسی آورده شده است. همین طور شما می تونید ارکان بازار سرمایه که از مبلغ کارمزد کلی دریافتی در معاملات خرید و فروش سهامداران، سهم می برند را مشاهده نمایید به طور نمونه در معاملات ثانویه؛ کارگزاران، فرابورس ایران، سپرده گذاری مرکزی، مدیریت فناوری بورس تهران، سازمان بورس بابت حق نظارت و اداره مالیات سهم خواهند داشت.

نقشه بازار

به علاوه در بخش نقشه بازار وب سایت فرابورس ایران می توانید نمادها را بر اساس چهار رده بندی حجم معاملات، ارزش معاملات، تعداد معاملات و ارزش بازار در یک نقشه مشاهده کنید و در صورت نیاز خروجی اکسل آن را دریافت نمایید.

محاسبه بازده اوراق

در بخش محاسبه بازده اوراق می توانید محاسبه نرخ موثر بازده تا سررسید و نرخ موثر بازده تا بازخرید هر نماد را به دست آورده و از ماشین حساب بازده اسناد خزانه اسلامی استفاده نمایید.

سامانه فراسا

این سامانه نیز از طریق وب سایت فرابورس ایران قابل دسترسی است. البته این سامانه برای ارتباط ساماندهی شده میان شرکت های کارگزاری فرابورس و شرکت فرابورس ایران راه اندازی شده است و تعاملات میان این شرکت های کارگزاری بورس و شرکت فرابورس به این صورت ساده تر انجام می پذیرد.

فرارسانه

فرارسانه یکی دیگر از سایت های مفید بورسی است. در این بخش به کتابچه های الکترونیکی از جمله کتابچه معرفی فرابورس ایران، کتابچه معرفی صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان، کتابچه معرفی صندوق سرمایه گذاری قابل معامله، کتابچه معرفی اسناد خزانه اسلامی، کتابچه معرفی صندوق سرمایه گذاری جسورانه، کتابچه معرفی اوراق رهنی، کتابچه معرفی بازار دارایی فکری، کتابچه معرفی بازار شرکت های کوچک و متوسط و کتابچه راهنمای پذیره نویسی اوراق مشارکت دسترسی خواهید داشت. با یک کلیک روی هر یک از کتابچه ها، نسخه پی دی اف آن برایتان باز شده و می توانید نسبت به مطالعه و نوت برداری از آن، اقدام نمایید.
همین طور در این بخش موشن گرافی های معرفی بازار دارایی فکری، معرفی بازار شرکت های کوچک و متوسط، معرفی اسناد خزانه اسلامی و معرفی صندوق های زمین و ساختمان و غیره آورده شده است. اگر نسبت به خرید اوراق تسهیلات مسکن سوالی دارید، با استفاده از اینفوگرافیک آن در این قسمت، به راهنمایی خوبی دست خواهید یافت.

پایگاه اینترنتی شرکت بورس کالای ایران

پایگاه اینترنتی شرکت بورس کالای ایران در آدرس http://www.ime.co.ir/ برقرار است. در این پایگاه با تب های معرفی بورس، بازارها، کالاها، انبارها، ذینفعان، قوانین و مقررات و آموزش و پژوهش روبرو هستیم. به علاوه در پایگاه اینترنتی شرکت بورس کالای ایران، کلیه اخبار مربوط به این بازار به صورت روزانه ارائه می گردد و با مطالعه این وب سایت می توانید از تمامی اخبار روز و مهم مربوط به بازار بورس کالا، مطلع شوید. به خاطر داشته باشید که این اخبار می توانند نقش پررنگی در تصمیم گیری های شما در بازار بورس کالا ایفا کنند.
همین طور شما به اعلانات بازار مشتقه، اعلانات بازار فیزیکی، اعلانات عمومی و اعلانات بازار مالی دسترسی مستقیم دارید. در بخش دوم وب سایت و با یک اسکرول به سمت پایین با باکس های نمای بازار، حجم عرضه، ارزش عضه، تغییرات ححم عرضه در طول زمان، بازار فیزیکی، بازار مالی (زنده) و بازار مشتقه (زنده) روبرو خواهید بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *