قیمت نفت زیر سایه توافق تجاری چین و آمریکا

با توجه به کامودیتی محور بودن بورس ایران، بازارهای جهانی همواره تاثیر بالایی بر بازار سهام ایران دارند، در ادامه برخی از مهم ترین خبرهای جهانی را میخوانید.

رشد 5.6 ددرصدی تولیدارت صنعتی چین

وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین پیش‌بینی کرد که تولیدات صنعتی کشور در سال 2019 به میزان 5.6 درصد رشد کند. تولیدات صنعتی چین در نوامبر نسبت به نوامبر 2018 به میزان 6.2 درصد رشد کرد که بسیار سریع‌تر و امید بخش‌تر از ماه اکتبر بود که نسبت به اکتبر 2018 یک رشد 4.7 درصدی ثبت کرده بود. رشد ماه نوامبر سریع‌ترین رشد تولیدات صنعتی کشور در پنج ماه اخیر در مقایسه سالانه محسوب می‌شود.

کاهش چشمگیر قیمت مس جهانی
قیمت مس کاهش یافت چرا که حجم معاملات بخاطر تعطیلات کریسمس کاهش یافته بود. قیمت مس که در آخرین روز معاملاتی به میزان 0.6 درصد افت کرده بود، امروز هم به میزان 0.2 درصد افت کرد و به رقم 6163.5 دلار در هر تن رسید. در مورد قیمت مس عوامل بنیادینی که در ادامه مطرح می‌شوند، از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند. بر اساس آنچه گروه مطالعات بین‌المللی مس در آخرین گزارش خود اعلام کرده است، میزان مس تصفیه شده یک کسری 81 هزار تنی نسبت به تقاضا را نشان می‌دهد در حالی در آگست 37 هزار تن فراتر از تقاضا بود. چین قصد دارد تا برخی از محدودیت‌ها بر واردات رساناها را لغو کند. همچنین بزرگترین کمپانی معدنی در شیلی به نام کدلکو اعلام کرد که قراردادی که بر طبق آن امتیاز توسعه بخش شمالی معدن به یک کنسرسیوم ژاپنی اعطا شده بود را لغو کرده است. همچنینی واردات قراضه مس توسط چین در ماه نوامبر به میزان 6.3 درصد نسبت به ماه پیش از آن رشد کرد.

روند صعودی طلا به دلیل تعطیلات کریسمس

قیمت طلا بعلت افزایش تقاضا پیش از تعطیلات کریسمس افزایش یافت. قیمت آتی طلا با رشد 0.25 درصدی به 1484.55 دلار در هر انس رسید. با اینکه چین و آمریکا هر دو حصول فاز اول توافق را رسما تایید کرده‌اند ولی بازار با روحیاتی که ترامپ سراغ دارد تا توافق امضا نشود، به طور کامل بر حصول توافق حساب نمی‌کند. دیروز ترامپ وعده داد تا این توافق در اسرع وقت امضا شود ولی همچنان بخشی از بازار ترجیح داده تا در این باره محتاط عمل نماید برای همین تقاضا برای طلا هنوز افت فاحشی نداشته است که باعث ریزش قیمت شود.

قیمت نفت زیر سایه توافق تجاری چین و آمریکا
قیمت نفت جهانی افت کرد ولی بخاطر خوشبینی‌ها در ارتباط با امضای فاز اول توافق تجاری میان چین و آمریکا در آینده‌ای بسیار نزدیک، کاهش قیمت نفت محدود شد. بر این اساس نفت خام #برنت با افت 15 سنتی معادل 0.2 درصد در قیمت 65.99 دلار به ازای هر بشکه معامله شد. نفت خام آمریکا #WTI نیز با کاهش 15 سنتی به هر بشکه 60.29 دلار در هر بشکه رسید. بازار همچنان منتظر امضای فاز اول توافق میان چین و آمریکا است تا با خیال آسوده‌تری تصمیمات سرمایه‌گذاری بگیرد. البته با اینکه هنوز چیزی امضا نشده ولی اعتماد به کسب و کار رشد کرده و چشم‌انداز اقتصاد جهانی جذاب‌تر شده است. طبیعتا امضای رسمی توافق قیمت نفت را تقویت خواهد کرد. هفته پیش در آمریکا کمپانی‌های فعال در عرصه استخراج نفت تعداد دکل‌های خود را به بیشترین میزان هفتگی از فوریه 2018 افزایش دادند که احتمالا دلیل این اقدام آن‌ها به دلیل چشم‌انداز افزایش تقاضا در بازار جهانی نفت در آینده بوده است. در هفته منتهی به 20 دسامبر، تعداد 18 دکل نفتی به تعداد قبلی افزوده شد تا تعداد کل دکل‌های فعال به 685 عدد برسد. تعداد کل دکل‌ها بیشترین میزان از نوامبر محسوب می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *