صف خرید و فروش

صف خرید و صف فروش در بورس چیست؟

صف خرید و صف فروش یکی از اصطلاحات و در واقع موقعیت هایی است که در بازارهای بورس، با آن روبرو می شوید. برای موفقیت در بازار معاملات سهام و کشف بهترین روش ها و زمان خرید و فروش هر سهم، باید نسبت به این اصطلاحات ریز و درشت آگاهی درستی داشته باشید. صف خرید و صف فروش نیز از آن دست اصطلاحاتی است که در بازار سرمایه با آن ها روبرو هستیم.

در ادامه برای شناخت این مفاهیم و کاربرد آن ها، طبق تیترهای زیر با ما همراه باشید.

 

  • صف خرید در بورس
  • صف فروش در بورس
  • چگونه بفهمیم سهامی صف خرید یا صف فروش دارد؟
  • چرا صف خرید و صف فروش تشکیل می شود؟
  • دلایل تشکیل صف خرید
  • در صف خرید و صف فروش چه کار کنیم؟
  • چگونه در صف خرید، سهام بخریم؟

 

 

صف خرید در بورس

زمانی که اطلاعات مثبتی از سهامی منتشر شده باشد و یا فعالان بازار سرمایه دارای تحلیل رشد نسبت به آن باشند، تقاضا روی آن سهم شکل می گیرد. با افزایش تقاضا و بیشتر شدن آن بر میزان عرضه یک سهام، به اصطلاح گفته می شود که صف خرید در بورس شکل گرفته است. به واقع می توان گفت که اگر شماری از متقاضیان خرید یک سهم در سقف قیمت دامنه نوسان آن روز سهام، شکل گرفته و عرضه کننده یا فروشنده ای برای آن وجود نداشته باشد، صف خرید داریم.

 

 

صف فروش در بورس

از سویی دیگر و به شکل کاملا برعکس؛ در شرایطی که به دلایل مختلفی دارندگان یک سهام، به فروش روی آورده و میزان عرضه بر میزان تقاضای آن سهام، پیشی بگیرد، گفته می شود که صف فروش شکل گرفته است. در صف فروش، قیمت عرضه معادل کمترین قیمت دامنه نوسان روز قرار گرفته و با این وجود تقاضا به آن نمی رسد.

به عبارتی دیگر زمانی که حجم بزرگی از دارندگان یک سهم، سهام در اختیار خود را برای فروش گذاشته و تقاضایی برای خرید آن شکل نگیرد، صف فروش اتفاق افتاده است. حال هر اندازه که میزان سهام به فروش گذاشته بیشتر شود، صف فروش سنگین تر خواهد بود. یک توضیح: با توجه به ذکر کردن عبارت “دامنه نوسان” در تعاریف فوق، جای دارد که مروری کوتاه بر این مفهوم داشته باشیم.

دامنه نوسان مفهومی تعریف شده در بورس ایران است و در بیشتر نقاط جهان، بازارهای بورس از این مفهوم بی بهره هستند. دامنه نوسان به معنای دامنه تغییرات قیمتی نمادهای بورسی در یک روز کاری بازار بورس است. به این معنا که هر نماد بورسی نمی تواند از دامنه نوسان خود افزایش قیمت بیشتری داشته و یا کاهش قیمت افزون تری را تجربه کند. به این ترتیب معاملات سهم های مختلف، در این دامنه نوسان صورت گرفته و خریداران و فروشندگان سهم ها نیز اطمینان دارند که میزان سود یا زیان آن ها از این دامنه نوسان در یک روز کاری بورس، خارج نخواهد شد.

 

 

چگونه بفهمیم سهامی صف خرید یا صف فروش دارد؟

برای اطلاع از این که سهام مورد نظر شما دارای صف خرید یا صف فروش است، می توانید به صفحه معاملات آنلاین کارگزاری خود وارد شده و با جستجوی آن نماد بورسی، بخش خرید و فروش های روز آن را مشاهده کنید. در صورتی که در بخش خرید، شماری از تعداد خریداران به همراه قیمت های سقف دامنه نوسان نشان داده شده و در بخش فروش و عرضه، خبری نباشد؛ صف خرید شکل گرفته است.

به همین ترتیب در صورتی که در بخش فروش آن سهام، شماری از فروشندگان سهم با قیمت کف دامنه نوسان دیده شده و در بخش خرید، اثری از متقاضیان خرید سهام نباشد، صف فروش اتفاق افتاده است.

به علاوه روش دیگری نیز پیش روی شما قرار دارد. می توانید با مراجعه به وب سایت مدیریت فناوری بورس یعنی www.tsetmc.com به منوی دیده بان بازار وارد شوید. در این جا با فهرستی از نمادهای بورس و جزئیات مربوط به معاملات آن ها روبرو خواهید شد. کافی است که روی نماد بورسی مورد نظر خود کلیک کرده و به صفحه مربوط به آن وارد شوید. همچنین می توانید نام نماد بورسی مورد نظر خود را در کادر جستجو، تایپ کرده و به صورت مستقیم به صفحه مستقل آن نماد دسترسی داشته باشید. در صفحه هر نماد دو کادر چسبیده به هم (خرید و فروش) دیده می شوند که طبق بالا می توانید ایجاد صف خرید و یا صف فروش را از طریق آن ها، متوجه شوید.

 

 

چرا صف خرید و صف فروش تشکیل می شود؟

صف خرید و صف فروش هر یک به دلیل انتشار اخبار مربوط به شرکت های بورسی مرتبط، تشکیل می شوند. به طور نمونه زمانی که اخباری مثبت و حاکی از سودآوری در خصوص شرکت ایکس منتشر شود، حاضران در بازار بورس، به قصد سودآوری، مشتاق به خرید سهام آن می شوند. در همین ضمن دارندگان سهام ایکس، به دلیل شنیدن اخبار مثبت در خصوص این سهام و پیش بینی سوددهی آن، از فروش سهمی که در اختیار داشته و مالک آن هستند، خودداری کرده و این سهام را برای سودآوری در سبد سهم ها خود نگه می دارند. به این صورت عده کثیری متقاضی خرید سهام ایکس داریم، در حالی که فروشنده ای برای آن نیست. بنابراین صف خرید مورد نظر شکل گرفته است.

از سویی دیگر زمانی که به هر دلیل اخبار منفی در خصوص نماد بورسی ایکس منتشر شده و یا شرکت به سمت زیان دهی و تعدیل منفی حرکت کند، دارندگان سهام آن با نگرانی افت قیمت سهام در اختیار خود و زیان بینی، دست به فروش گسترده می زنند. به این صورت جمعی از عرضه کنندگان سهام ایکس را داریم، در حالی که انتشار اخبار منفی و … در خصوص این نماد بورسی موجب شده است که متقاضی برای خرید آن وجود نداشته باشد. بنابراین در چنین شرایطی، شاهد تشکیل صف فروش در خصوص سهام ایکس هستیم.

 

 

دلایل تشکیل صف خرید

زمانی که اطلاعات مثبت و درخشانی در خصوص یک شرکت یا نماد بورسی، منتشر می شود، گمانه زنی ها در خصوص آینده آن و رشد سهام، مثبت گشته و تقاضا برای خرید آن سهم زیاد می شود. به همین موازات دارندگان فعلی آن سهام، به دلیل انتشار اخبار مثبت و ظن نسبت به رشد سهام در اختیار خود، از فروش آن خودداری می کنند. به همین سادگی صف خرید شکل می گیرد. (البته همان طور که در بالا نیز توضیح دادیم این اطلاعات و اخبار مثبت می تواند بر پایه واقعیات بوده و یا کاملا کذب و شایعه باشد. بنابر این همیشه نمی توان از قطعی بودن سودآوری یک سهام در شرایط مشاهده صف خرید آن، اطمینان داشت.)

به علاوه معمولا در چند روز اول ارائه سهام عرضه اولیه در بازار بورس، شاهد شکل گیری صف خرید برای آن هستیم. این صف خرید در روز اول به عرضه سهام منجر شده و در روزهای دوم و سوم، علی رغم تشکیل با احتمال کمتری به انجام معامله آن سهام، منتهی می گردد.

 

 

در صف خرید و صف فروش چه کار کنیم؟

تصور اشتباهی در بین تازه واردهای بازار سرمایه وجود دارد و آن این است که نمادهای بورسی دارای صف خرید، به سمت رشدی بزرگ حرکت می کنند. به واقع این طور نیست. صف خرید و صف فروش به هیچ وجه دلایل خوبی برای پیش بینی رشد یا افت یک سهام خاص نیستند. در بسیاری از موارد این صف ها به دلیل شایعات منتشر شده در خصوص یک شرکت بورسی، شکل می گیرند و پایه و اساس درستی ندارند. بنابراین توصیه می کنیم که خرید و فروش های خود در بازار معاملات سهام را بر پایه صف خرید و صف فروش قرار ندهید.

از این روی جای دارد که ضمن دنبال کردن صف های خرید و فروش شکل گرفته برای نمادهای بورسی مختلف، از تصمیم گیری بر این مبنا صرف نظر کنید. برای به دست آوردن سود مطلوب و مطمئن در بازار سرمایه، باید تصمیم گیری های خرید و فروش سهم خود را بر پایه اطلاعات واقعی و محاسبات شخصی و تحلیل های فنی، انجام دهید. پیروی کردن از رفتارهای هیجانی سایر حاضران در بازارهای بورس که مشخص نیست بر پایه اطلاعات و داده های واقعی یا اخبار کذب و شایعات بوده است، در نهایت پایه های معاملات و درآمدزایی شما در بازار بورس را متزلزل خواهد ساخت.

 

 

چگونه در صف خرید، سهام بخریم؟

برای خرید سهام در صف خرید، لازم است که حتما به موقع سفارش خود را ثبت نمایید. حتی یک لحظه دیرتر، می تواند به خارج شدن شما از دور معاملات منجر گردد. بنابراین برای خرید سهم های معمولی بازار، لازم است که ساعت 8:30 صبح که ثبت سفارشات بورس آغاز می شود، سفارش خرید خود را با رقم سقف دامنه نوسان، ارسال نمایید. در خصوص خرید سهام در صف فروش سهام عرضه اولیه نیز، باید درست راس ساعت 10:30 دقیقه، به تعداد سهامی که ناظر اعلام کرده و قیمت معین شده (که غالبا قیمت سقف دامنه نوسان است)، نسبت به ارسال سفارش خرید خود اقدام نمایید.

شکل گرفتن صف خرید و صف فروش یکی از وقایعی است که نمادهای بورسی کم و بیش با آن روبرو شده و نمی توان آن را دلیلی بر رشد یا افت قطعی یک نماد بورسی دانست. برخی اوقات این صف برای ساعتی یا حتی یک روز کاری کامل بورس شکل می گیرد و برخی اوقات دیگر یک نماد بورسی برای ماه های متوالی، صف خرید یا صف فروش شکل گرفته نخواهد داشت. در نهایت توصیه می شود که کمتر به فکر خرید در زمان شکل گرفتن صف خرید سهامی خاص یا فروش در زمان شکل گرفتن صف فروش باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *