سهام چیست؟

سهام چیست؟ – بخش اول

سهام چیست؟ بازار بورس چیست؟ درباره این عناوین حتما شنیده‌اید اما اگر از شما بخواهند که به طور دقیق آنها را توضیح بدهید، احتمالا از پاسخ بازمی‌مانید. این‌طور نیست؟ عیبی ندارد. بسیاری از افرادی عادی که به فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری مشغول نیستند، نسبت به اصطلاحاتی مانند سهام و آنچه به بازار بورس و… مرتبط است، بی‌اطلاعند. سهام و سرمایه‌گذاری در بازار بورس یعنی خرید و فروش سهم می‌تواند یکی از بهترین و موثرترین روش‌های سرمایه‌گذاری در یک جامعه و کشور باشد. اما این موضوع در ایران چندان رایج نیست.

یعنی مردم عادی در فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری این‌چنینی معمولا زیاد نقش ندارند. دلایل متعددی برای این عدم مشارکت وجود دارد که اکنون نمی‌توان در این متن به آنها پرداخت. در هر حال، به نظر می‌رسد که بسیاری از افراد در کشور ما ترجیح می‌دهند که پول و سرمایه‌ای را که در دست دارند در بانک بگذارند و به سود سپرده خود قانع باشند. حال آنکه، مشارکت در بورس و خرید سهام می‌تواند به آنها کمک کند تا به سرمایه و سودی بسیار بیشتر از حد تصورشان دست پیدا کنند. اگر شما در دسته کسانی هستید که به یادگیری درباره سهام و چند و چون بازار آن علاقه‌ دارید باید تا انتها با ما همراه باشید. یادتان باشد که در این مطلب به پرسش‌های زیر پاسخ داده می‌شود:

• سهام چیست و چه اهمیتی در سرمایه‌گذاری دارد؟
• ورقه سهم چیست؟ سرمایه‌گذاری در بازار سهام ارزش دارد؟
• آیا سهام‌داران مالک شرکت‌هایی هستند که سهم‌شان را خریده‌اند؟
• سهام‌داری چیست و از کجا باید سهام خرید؟
• کد بورسی چیست؟
• چه سهامی در بورس معامله می‌شوند؟
• شرکت سهامی عام و خاص چیست؟
• چگونه می‌شود سهام یک شرکت را خریداری کرد یا فروخت؟ یا از کجا در بازار بورس سهام بخرید و بفروشید؟
• نکات مهم برای خرید سهام از شرکت‌ها را می‌دانید؟
• چطور بفهمیم که یک سهام ارزشمند است؟
• صرف سهام چیست؟
• کدام سهام‌ها دلاری هستند؟
• سهام عادی چیست؟
• سهام جایزه چیست؟
• سهام گران‌قیمت چیست؟
• سهام غیرفعال یا راکد چیست؟
• سهام شکننده و پرنوسان چیست؟
• سهام ترجیحی چیست؟
• سهام موسس چیست؟
• ارزش ذاتی سهام چیست؟
• سهام شناور آزاد چیست؟
• روش محاسبه سهام شناور آزاد چیست؟
• چگونه می‌توان به اطلاعیه‌های کدال در ارتباط با شناوری آزاد دست پیدا کرد؟
• حباب قیمت سهام چگونه شکل می‌گیرد؟

 

سهام چیست و چه اهمیتی در سرمایه‌گذاری دارد؟

وقتی بناست که یک فرد، اقدام به راه‌اندازی یک شرکت کند به چه چیزی نیاز دارد؟‌ بله! به سرمایه. این فرد از روش‌های مختلف به سرمایه‌ای دست پیدا کرده است که قصد دارد با آن یک شرکت را بنا کند. برای اینکه یک شرکت بتواند به طور موفق عمل کند به منابعی مالی برای تامین نیازهایش احتیاج خواهد داشت. بخشی از این نیازها از طریق درخواست وام‌های بانکی یا یافتن شرکای تجاری تامین می‌شود اما همیشه که نمی‌توان از این روش‌ها بهره برد. در این هنگام است که پای فروش سهام به میان می‌آید.

یعنی صاحبان شرکت و کسب و کار، سرمایه خود را که در قالب شرکت به عرصه رسانده‌اند به سهم‌هایی بخش‌بندی می‌کنند و با فروش هر سهم در بازار سهام، کسانی را به سمت خود جذب می‌کنند که سرمایه‌گذار شرکت خواهند بود و با اعطای وجه در برابر مالکیت بخشی از سهام به گرداندن آن کسب و کار کمک خواهند کرد. پس سرمایه‌گذاران اولیه یا همان صاحبان نخست کسب و کار برای تامین امور مالی‌شان نیاز به استقراض و دریافت وام ندارند. حالا منبعی جدید از تامین مالی برای خود به وجود آورده‌اند که سود و ضرر شرکت را با آنها تقسیم خواهند کرد.

این کار یعنی تبدیل کردن شرکت به سهامی عام و فروش سهم‌های آن که از تقسیم سرمایه شرکت به دست آمده است در گرداندن چرخ‌های اقتصاد بسیار سودمند خواهد بود. چون هم راهی برای راه‌اندازی و رونق دادن به سرمایه‌گذاری‌ها و کسب و کارهای مختلف به وجود می‌آید و هم افرادی که شخصا نمی‌خواهند شرکت یا کسب و کاری را راه‌اندازی کنند، در شکل و شمایل جدیدی از سرمایه‌گذاری به جز سپرده‌گذاری در بانک یا خرید سکه و طلا مشارکت خواهند داشت. پس این فلسفه سهم و سهام است. شرکت و صاحبان کسب و کار با بدل کردن شرکت خود به سهامی عام، سرمایه ثبت شده خود را تقسیم به بخش‌های مختلف می‌کنند و با وارد کردن شرکت‌شان به بازار بورس و اعطای سهام به سرمایه‌گذاران خارجی به سرعت به منابع مالی جدید می‌رسند.

ورقه سهم چیست؟ سرمایه‌گذاری در بازار سهام ارزش دارد؟

حتما اصطلاح اوراق بهادار هم به گوش‌تان خورده است. اوراق که جمع ورق به معنای برگه است. بهادار هم که یعنی ارزشمند. درست است؟ باید بدانید که به سهام، اوراق بهادار گفته می‌شود. سهام، ورقه‌ای دارای ارزش است که با داشتن آن می‌توانید در بخشی از یک شرکت مالکیت پیدا کنید. چه چیزی از این بهتر؟ یعنی با خرید سهام هر شرکت می‌توانید در آن سرمایه‌گذار باشید. چنین امکانی بدون وجود بازار بورس و فروش سهام مقدور نبود. زیرا راه‌اندازی یک شرکت و کسب و کار بسیار دشوار و بعضا پیچیده است.

ضمن اینکه اگر در راه‌اندازی کسب و کار و یک شرکت مستقل برای خودتان، سررشته کافی نداشته باشید در معرض کلاه‌برداری و ضرر کردن هم قرار می‌گیرید اما با خرید سهام، کار را به کاردان می‌سپارید و به سود و افزایش سرمایه هم دست پیدا می‌کنید.
یکی دیگر از نکاتی که باید در اهمیت سرمایه‌گذاری در بازار بورس به آن اشاره داشت، این نکته است که فعالیت‌های این بازار تمام و کمال به طور قانونی انجام می‌شود و لازم نیست نگران کلاه‌برداری‌ها و غیرقانونی بودن امور شوید. اطلاعات مالی و جزئیات شرکت‌های بورسی از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار منتشر می‌شود و بررسی و رصد فعالیت‌های شرکت بورسی به طور دقیق ممکن است.

 

ورقه سهم یا برگه سهم چیست؟

پس حتما متوجه شدید که ورقه سهم، سند قابل معامله‌ای است که نماینده تعداد سهامی خواهد بود که صاحب آن در شرکت سهامی دارد. یعنی قسمتی از سرمایه شرکت سهامی که نمایانگر میزان مشارکت، تعهدات و منافع صاحب سهم در شرکت مربوطه است. همان‌طور که گفتیم، سهام هر شرکت سهامی به قطعاتی تقسیم می‌شود که به هر یک، سهم می‌گویند. پس اگر بخواهیم سهم را به عبارتی دیگر هم تعریف کنیم باید بگوییم که سهم، عبارت از قطعاتی است که مجموع آنها سرمایه شرکت را تشکیل می‌دهد.

 

آیا سهام‌داران مالک شرکت‌هایی هستند که سهم‌شان را خریده‌اند؟

حال که متوجه شدید که ورقه سهام چیست و سرمایه‌گذاری در این زمینه چه کیفیتی دارد، احتمالا این پرسش در ذهن‌تان به وجود آمده است که با خرید سهام، مالکیتی هم درباره شرکتی که در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اید، برای‌تان به وجود می‌آید یا خیر. باید بدانید که سهام‌دار، مالک کسری از تمام شرکت است. یعنی به اندازه‌ای که سهم خریداری کرده، مالکیت هم پیدا می‌کند و در ریسک سود و زیان با آن شرکت همراه خواهد بود. شخصی که به عنوان سهام‌دار یک شرکت شناخته می‌شود در تمام درآمدها و دارایی‌ها هم سهیم خواهد بود.

سود سهام به این فرد بعد از پرداخت بدهی‌های شرکت پرداخت می‌شود. اگر هم شرکتی که در آن سرمایه‌گذاری کرده است، بنا به هر دلیلی منحل شود، سهم فرد از محل باقی‌مانده دارایی شرکت پرداخت می‌شود. در یک کلام، بدانید که مسئولیت و منفعت یک سرمایه‌گذار در شرکت سهامی به اندازه میزان سهامی است که در اختیار دارد و خریداری کرده است. در هر حال، موفقیت یک شرکت به معنای منفعت و موفقیت سهام‌دار است.

پس اگر در یک شرکت سهامی، سرمایه‌گذاری کردید باید بدانید که رشد و موفقیت آن به معنای رشد و موفقیت خودتان است. سهام‌داران می‌توانند در نشست‌های مجمع عمومی شرکت کنند و حق رأی هم داشته باشند. احتمالا برای‌تان سوال شده است که مجمع عمومی به چه نوع نشستی می‌گویند. مجمع عمومی، نشستی است که میان سهام‌داران و مدیران یک شرکت سهامی برگزار می‌شود و در آن از فعالیت‌های شرکت می‌گویند. در این جلسات، گزارش‌های مختلف مالی در اختیار سهام‌داران قرار می‌گیرد. حال که قصد دارید همه چیز را درباره سهام به خوبی یاد بگیرید، خوب است که اصطلاح انگلیسی آن را هم بدانید. در زبان انگلیسی به سهام‌دار، share holder گفته می‌شود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *