نکات ورود به بورس

نکاتی که قبل از سرمایه گذاری در بورس باید بدانیم – بخش اول

سرمایه گذاری در بورس برای هر شخصیت حقیقی یا حقوقی که دارای سرمایه ای جزئی یا بزرگ باشد و مطالعه کافی در این حوزه صورت دهد، فرصتی طلایی برای کسب درآمد و رسیدن به سود بسیار بیشتر از حوزه های دیگر سرمایه گذاری است.
اما برای فعالیت در بازارهای بورس کشور، باید شناخت اولیه نسبت به شکل ورود به این بازارها پیدا کرده و پس از ورود نیز با مطالعه کافی و به کار گرفتن ابزار بورسی، معاملات مبتنی بر خرد و داده های منطقی انجام داد. به این صورت می توان ضریب سودآوری بازارهای بورسی را بالا در نظر گرفته و ریسک های زیان دهی آن را در حاشیه کوچکتری قرار داد. اما این را در نظر داشته باشید که همیشه این ریسک ها حاضر هستند. از آن جایی که عوامل خارجی اقتصاد و حتی وقایع سیاسی بر نرخ ها تاثیر می گذارند، هرگز نمی توان حتی با بالاترین سطح مطالعه و اطلاعات، معاملات بورس را خارج از حوزه ریسک زیان دهی دانست و آن ها را به صورت 100 درصدی ایمن قلمداد کرد. اما بدیهی است که با داشتن آگاهی و بررسی های لازم، می توانید این میزان ریسک را به حداقل برسانید.

در ادامه به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

 • درآمد ماهیانه از بورس چقدر است؟
 • حداقل سرمایه برای سرمایه گذاری در بورس
 • آیا می‌ توان از بورس درآمد ماهیانه کسب کرد؟
  با چه سرمایه ای وارد بورس شویم؟
 • میزان ریسک پذیری شما چقدر است؟
 • سرمایه اضافی شما چقدر است؟
 • آیا بدون تحصیلات مرتبط می توان در بورس فعالیت کرد؟
 • آیا افراد با رشته مرتبط به بورس در بورس موفق تر هستند؟
 • آیا با سرمایه کم هم می توان در بورس سود کرد؟
 • چه تضمینی برای سرمایه‌ گذاری در بورس وجود دارد؟
 • آیا برای خرید و فروش سهم باید به تهران و یا مرکز استانمان برویم؟!
 • مزایای سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار
 • معایب سرمایه گذاری در بورس
 • نخستین گام برای سرمایه ‌گذاری در بورس و خرید و فروش سهام
 • می‌ خواهم روزانه درصد زیادی سود از بورس دریافت کنم
 • می‌ خواهم از بورس به عنوان منبع درآمد بهره ببرم
 • حداقل مبلغ خرید سهام در بورس چه میزان است؟
 • ثبت ‌نام در بورس چگونه انجام می ‌گیرد؟
 • آیا واقعا سرمایه گذاری در بورس سودآور است؟
 • کارگزار بورس کیست و چه کار می کند ؟
 • کارمزد کارگزاری ها
 • دریافت کد سهامداری یا کد بورسی
 • می خواهم در بورس سرمایه گذاری کنم اما نمی دانم چه کار باید بکنم؟!

 

درآمد ماهیانه از بورس چقدر است؟

به هیچ عنوان نمی توان عدد مشخصی برای درآمد ماهیانه از بورس تعیین کرد. حتی اگر میزان سرمایه اولیه شما را عدد مشخصی در نظر بگیریم، باز درآمد ماهیانه قطعی برای آن تعریف نمی شود. معلوم نیست که در یک ماه کاری چه میزان معامله در بورس انجام داده و نوسان قیمت این معاملات تا چه اندازه خواهد بود. شما تا چه اندازه سود یا زیان خواهید کرد؟ به همین دلیل نمی توان درآمد ماهیانه از بورس را پیشتر پیش بینی کرد. درست به همین دلیل است که تکیه بر درآمد ماهیانه از بورس را امری کاملا اشتباه می دانند.

 

حداقل سرمایه برای سرمایه گذاری در بورس

همان طور که در ابتدا نیز اشاره کردیم شما می توانید با هر سرمایه ای وارد بازارهای بورس شوید. حداقل سرمایه مورد نیاز برای سرمایه گذاری در بورس، معادل 100 هزار تومان است. کمتر از این مقدار اجازه خرید سهام نخواهد داشت. به این ترتیب حتی با داشتن 100 هزار تومان سرمایه اولیه، می توان به بازارهای بورسی وارد شد. البته بدیهی است که با توجه به سرمایه اولیه، می توانید سود و زیان خود را تخمین بزنید که حول چه اعداد و ارقامی در سیر خواهند بود.

آیا می‌ توان از بورس درآمد ماهیانه کسب کرد؟

همان طور که گفتیم نمی توان هیچ تکیه ای بر درآمد ماهیانه از بورس داشت. ممکن است شما با خرید و فروش های معقول و سنجیده، در یک ماه درآمد خوبی از بورس داشته باشید و در ماهی دیگر چند حرکت اشتباه انجام داده و یا به طور کلی شاخص بورس افت کرده و نه تنها به درآمدی دست نیابید، بلکه متحمل ضرر نیز شوید. به همین دلیل نباید بورس را به شکل منبع درآمد ماهیانه ای قلمداد کرد. شکل سرمایه گذاری صحیح در بورس، معمولا مبتنی بر سرمایه گذاری بلند مدت است و نمی توان بازدهی های ماهیانه برای آن متصور بود.

 

با چه سرمایه ای وارد بورس شویم؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که به هیچ وجه با تمام سرمایه موجود خود وارد بازارهای بورس نشوید. حتی حرفه ای ترین و قدیمی ترین فعالان بازار بورس نیز تمام سرمایه موجود خود را وارد این چرخه نمی کنند . با توجه به ریسک های موجود در بازار سرمایه و زیان دهی که معاملات آن را تهدید می کند، وارد کردن تمام سرمایه شما به این بازار، اشتباهی بزرگ خواهد بود و باعث می شود تا در ریسک کاهش چشمگیر سرمایه خود در طول زمان قرار بگیرید.
البته این موضوع را نیز باید مورد توجه قرار دهید که در بازارهای بورسی، چیزی به نام دامنه نوسان قرار دارد و به واسطه آن، نه شما یک شبه به ثروتی بزرگ دست خواهید یافت و نه خطر ورشکستی یک شبه برایتان وجود دارد. در حقیقت هر چیزی که در بازارهای بورسی چه به سمت مثبت و چه به سمت منفی اتفاق بیفتد، کاملا تدریجی و پله ای خواهد بود. از این روی هرگز محل ترس آن وجود ندارد که با یک معامله و در عرض یک یا حتی چند روز، به نابودی سرمایه خود برسیم. همچنین نمی توانید چنین رویاپردازی نیز داشته باشید که با خرید یک سهام ولو سود آور در یک روز، فردای آن را به عنوان یک ثروتمند بورسی از خواب بیدار شوید. البته امکان کسب ثروت در بازارهای بورس وجود دارد؛ اما این چیزی است که در طول زمان می توان به آن رسید و هرگز در عرض یک شب یا حتی یک هفته اتفاق نمی افتد.

 

میزان ریسک پذیری شما چقدر است؟

برای ورود به بازارهای بورس، باید پیش از هر چیزی صلاحیت ها و آمادگی خود را بررسی کنید. یکی از موارد مهم این است که دریابید میزان ریسک پذیری شما چقدر است؟ اگر میزان ریسک پذیری خود را پایین محاسبه می کنید، بازارهایی چون سپرده گذاری در بانک ها و دریافت سود قطعی ماهیانه، برای شما به مراتب مناسب تر خواهد بود.
اما افرادی که ریسک پذیری بالاتری داشته و بالطبع جاه طلب تر نیز هستند، می توانند با ورود آگاهانه و مبتنی بر داده های واقعی به بازارهای بورس، ضمن پذیرش ریسک های آن؛ رقم های بزرگتری از سود برداشت کنند. بدیهی است که در صورت موفقیت در بازارهای بورسی، سودآوری آن به مراتب بیشتر از چیزی است که از طریق اشکال دیگر سرمایه گذاری؛ به طور مثال سپرده گذاری در بانک ها می توان به دست آورد.

 

سرمایه اضافی شما چقدر است؟

پیشتر گفتیم که هرگز تمام سرمایه اولیه خود را وارد بازارهای بورس نکرده و به این صورت کلیه دارایی خود را در معرض ریسک کاهش ارزشی قرار ندهید. اما احتمالا از خود می پرسید که سرمایه اضافی شما چقدر است و چه میزان از سرمایه خود را باید وارد بازار بورس کنید؟ سرمایه اضافی شما آن میزانی از سرمایه تان است که بدون آن با مشکلات معیشتی روبرو نخواهید شد. به واقع در صورت حذف این سرمایه از دارایی های فعلی خود، با مشکلی در مخارج زندگی و البته مخارج پیش بینی نشده ضروری، برخورد نمی کنید.

 

آیا بدون تحصیلات مرتبط می توان در بورس فعالیت کرد؟

برای فعالیت در بورس داشتن تحصیلات مقدماتی و در حد دیپلم کفایت می کند. حتی افراد با داشتن تحصیلات در حد سیکل نیز می توانند در این بازار قوی و موفق ظاهر شوند. دانش بورس چیزی است که می توانید با داشتن تحصیلات کاملا غیرمرتبط و حتی پایه ای، به آن دست یابید. منابع گوناگونی در زمینه مطالعاتی بازار بورس وجود دارد که با پرداختن به آن ها، می توانید در این زمینه قوی شده و معاملات خود را بر پایه آن ها به انجام برسانید.

با این حساب نمی توانیم بین تحصیلات مرتبط در بورس و موفقیت و سودآوری در آن، یک ارتباط خطی و مستقیم قطعی تعریف کنیم. حتما افرادی که سطح تحصیلات بالاتری به ویژه در زمینه های مرتبط دارند، در این مسیر با سهولت بیشتری پیش رفته و بسیار ساده تر اصول و قوانین مربوط به بورس را می آموزند. اما این هرگز بدان معنی نیست که سایر افراد قادر به کسب موفقیت و سودآوری در این بازارهای سرمایه نیستند.

 

آیا افراد با رشته مرتبط به بورس در بورس موفق تر هستند؟

در این مورد نیز نمی توانیم یک فرمول قطعی و حتمی ارائه کرده و مدعی باشیم که افراد با رشته مرتبط به بورس در بورس موفق تر خواهند بود. بدیهی است که فعالیت در بورس و تحلیل های وابسته به آن، برای این افراد با سهولت بیشتری همراه خواهد بود، اما این هرگز به آن معنا نیست که افراد با تحصیلات غیرمرتبط با بورس یا حتی تحصیلات سطح پایین تر، نمی توانند در بازارهای بورس موفق باشند.
برای موفقیت در بازارهای بورس، نیاز به مطالعه کافی در این زمینه وجود دارد و هر شخصی که دارای سواد بوده و به حیطه مطالعاتی و تحلیلی بورس وارد شود، مسیر موفقیت خود را به شکلی موثر هموار ساخته است.

 

آیا با سرمایه کم هم می توان در بورس سود کرد؟

این یک قانون از پیش نوشته شده و بدیهی است که سرمایه بیشتر، سود بیشتری را نیز به همراه خواهد داشت. می توان گفت که سودهای کلان به سرمایه های در گردش کلان تعلق می گیرد، اما از طرفی ریسک های سرمایه های کلان نیز به مراتب بزرگتر است.
شما می توانید با سرمایه حداقلی 100 هزار تومان وارد بازار بورس شده و به خرید و فروش سهام بپردازید. البته بدیهی است که با این رقم سرمایه، سودهای به مراتب کوچک تری برداشت خواهید کرد، اما به هر جهت می توان گفت که با سرمایه کم هم سودآوری در بازار بورس وجود دارد. همان طور که می دانید در بازارهای بورسی چیزی به نام دامنه نوسان وجود دارد که تعیین کننده میزان ممکن سود و زیان روزانه خواهد بود. به طور مثال در بازار فرابورس این دامنه نوسان از کف تا سقف به اندازه 10 درصد خواهد بود، به این شکل که 5 درصد به جهت مثبت و 5 درصد به جهت منفی نوسان صورت می گیرد. بنابراین روی 100 هزار تومان، شما نمی توانید ظرف یک روز بیش از 5 درصد سود به دست بیاورید و نباید انتظار داشته باشید که حتی در بهترین حالت 100 هزار تومان شما با خرید سهامی، دو برابر شود. اما به هر جهت در حد همان سرمایه اولیه وارد شده 100 هزار تومانی و در تناسب با اندازه آن، سودآوری خود را خواهید داشت.
غالبا توصیه می شود که سرمایه واردی بورس را به میزانی از سرمایه کل خود قرار دهید که قادر به ریسک روی آن هستید و در صورت عدم درآمدزایی و سودآوری و حتی کوچک شدن سرمایه، در زندگی روزمره خود، دچار مشکلاتی نخواهید شد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *