رشد شدید بازار سهام در آمریکا

همزمان با رشد قابل توجه بازار سهام در آمریکا، قیمت طلا نیز رشد کرد تا یک همبستگی غیر معمول در بازار اتفاق بیفتد چرا که این دو اغلب روندی خلاف جهت هم را نشان می‌دادند. دلیل این اتفاق رشد شدید بازار سهام در آمریکاست که از حالا بخشی از فعالان بازار را به وحشت انداخته که احتمالا یک اصلاح در بازار نزدیک است و به همین دلیل در راستای در امان ماندن از کاهش احتمالی قیمت سهام و پوشش ریسک، تقاضا برای طلا زیاد شده است. در سه هفته اخیر طلا یک رشد 50 دلاری در هر انس را ثبت کرده است و به بالای محدوده‌ی 1500 دلار رشد کرده است. قیمت آتی طلا با موعد تحویل در فوریه 2020 با رشد 3.7 دلاری معادل 0.2 درصد به هر انس 1518.10 دلار رسید در حالی که پیش از این رقم تا ۱۵۱۹.۱۰ دلار هم بالا رفته بود. قیمت نقدی طلا با کاهش هشت سنتی معادل 0.01 درصد در هر انس 1511.22 دلار معامله شد در حالی که پیش از آن تا رقم 1515.39 دلار هم بالا رفته بود.

انتشار گزارش سازمان انرژی  آمریکا برای هفته منتهی به 20 دسامبر 2019
این گزارش بعلت تعطیلات کریسمس با دو روز تاخیر در روز جمعه منتشر شد. بر این اساس متوسط روزانه نفت خام ورودی پالایشگاه‌های آمریکا 17 میلیون بشکه در روز بوده است که 419000 بشکه در روز بیشتر از متوسط هفته قبل از آن است. پالایشگاه‌های آمریکایی با 93.3 درصد از ظرفیت اسمی خود فعالیت کردند. تولیدات بنزین آمریکا در این هفته بالغ بر 10.3 میلیون بشکه در روز بوده است. آمریکا در هفته مربوطه به طور متوسط 6.8 میلیون بشکه در روز نفت خام وارد کرده است که به میزان 230000 بشکه از متوسط روزانه هفته قبل بیشتر است. در چهار هفته اخیر، متوسط روزانه واردات نفت خام آمریکا 6.6 میلیون بشکه بوده است که 11.5 درصد کمتر از مدت مشابه در سال 2018 است. ذخایر نفت آمریکا (بجز ذخایر استراتژیک کشور) با کاهش 5.5 میلیون بشکه‌ای نسبت به هفته قبل به 441.4 میلیون بشکه رسید. ذخایر نفت خام آمریکا در حال حاضر دو درصد بیشتر از میانگین پنج ساله ذخایر کشور در این مقطع از سال است. کل تولیدات نفتی عرضه شده آمریکا در چهارهفته منتهی به 20 دسامبر، به 20.6 میلیون بشکه در روز رسیده است که به میزان سه درصد از دوره مشابه در سال 2018 کمتر است. قیمت نفت خام در تاریخ 20 دسامبر 2019 در هر بشکه 60.43 دلار بود در حالی که در همین تاریخ در سال 2018 به میزان 15.05 دلار کمتر بوده است.

 

تضعیف تقاضای داخلی در چین

بر اساس گزارش اداره آمار ملی چین، سود کارخانجات صنعتی چین با سریع‌ترین نرخ خود در هشت ماه اخیر در نوامبر رشد کرد ولی تضعیف تقاضای داخلی در چین بعنوان یک معضل برای اقتصاد چین در سال 2020 به منظور افزایش سود کارخانجات همچنان پابرجاست. بخش صنعتی چین در سال جاری با مشکلات عدیده‌ای دست و پنجه نرم کرد که از جمله آن‌ها کاهش تقاضا بعلت تقابل تجاری با آمریکا بود. تولیدات صنعتی چین در نوامبر نسبت به سال قبل 5.4 درصد رشد کرد و به رقم 84.93 میلیارد دلار رسید تا ماه نوامبر پایانی بر سه ماه کاهش متوالی سود تولیدات صنعتی چین باشد چرا که تولید و فروش محصولات صنعتی در این ماه رشد کرده است. در اکتبر تولیدات صنعتی چین نسبت به سال قبل 9.9 درصد کاهش یافته بود. دلیل این رشد افزایش تولید و فروش در این زمینه بوده است. البته این رشد لزوما به معنای بهبود ادامه‌دار نیست و ممکن است در سال 2020 شرایط متفاوت شود. در میان صنایع چینی، صنایع شیمیایی، نفتی و فولادی بعلت افزایش تقاضا و بهبود قیمت با افزایش سود مواجه شدند.

 

قیمت نفت به رکورد بیشترین قیمت سه ماه و نیم اخیرش رسید

قیمت نفت به رکورد بیشترین قیمت سه ماه و نیم اخیرش رسید. بر این اساس قیمت نفت خام آمریکا #WTI با رشد 57 سنتی معادل یک درصد به هر بشکه 61.68 دلار رسید. نفت خام برنت با رشد 72 سنتی معادل یک درصد به قیمت 67.92 دلار رسید. دلیل این رشد قابل توجه حجم محدود معاملات نفت بعلت تعطیلات کریسمس، نزدیک بودن امضای قرارداد تجاری میان چین و آمریکا و همچنین کاهش ذخایر نفت آمریکا بود. اطمینان بسیار زیادی وجود دارد که دو غول اول اقتصادی دنیا بزودی فاز اول توافق تجاری را منعقد کنند که همین باعث شد وال استریت با رشد قابل توجه مواجه شود و از آن جایی که اوضاع وال استریت بیانگر احساسات بازار نسبت به بازار نفت است، نفت هم متعاقبا با رشد مواجه شد. هفته پیش سه‌شنبه انستیتوی نفت آمریکا اعلام کرد ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به 20 دسامبر 2019 معادل 7.9 میلیون بشکه کاهش داشته است ولی از آنجایی که این انستیتو، یک گروه صنعتی است باید داده‌هایش توسط سازمان انرژی آمریکا تایید شود. گزارش سازمان انرژی آمریکا جمعه شب منتشر شد که یک کاهش 5.5 میلیون بشکه‌ای را تایید می‌کرد. همین کاهش 5.5 میلیون بشکه‌ای نیز آنقدر شدید بود که به رشد قیمت نفت کمک کند. دلیل این کاهش شدید ذخایر این بود که کارخانجات پتروشیمی آمریکا در هفته‌های گذشته تقاضای خود برای نفت خام را افزایش داده‌اند تا در آستانه کریسمس و کمی پس از آن جشن سال نوی میلادی که سفرهای جاده‌ای و ارسال بسته‌های هدیه افزایش قابل توجه می‌یابند، سوخت بیشتری تولید و به بازار عرضه کنند.

 

کاهش تولیدات صنعتی ژاپن

تولیدات صنعتی ژاپن بعنوان سومین اقتصاد دنیا برای دومین ماه متوالی در نوامبر کاهش یافت تا احتمال کندی رشد اقتصادی این کشور در فصل چهارم سال 2019 قوت بگیرد. دلیل این امر کاهش تقاضای داخلی و خارجی برای کالاهای ژاپنی بود. داده‌های رسمی نشان می‌دهند که تولیدات کارخانه‌ای ژاپن در نوامبر 0.9 درصد نسبت به ماه قبل کاهش داشته است که از پیش‌بینی رویترز مبنی بر کاهش 1.4 درصدی، کندتر بود. اقتصاد ژاپن بعلت کاهش تقاضای جهانی و همچنین کاهش هزینه‌کرد مصرف‌کنندگان ژاپنی بعلت افزایش مالیات به چالش کشیده شده است. در نوامبر تولیدات صنعتی ژاپن به میزان 4.5 درصد نسبت به اکتبر افت کرده بود که بزرگترین کاهش ماهانه از زمان ثبت داده‌های این حوزه در سال 2013 است. این گزارش می‌تواند بانک مرکزی ژاپن را مجبور به تلطیف سیاست‌های پولی کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *