حرکت صعودی شاخص تاکجا ادامه دارد؟

شاخص کل بورس اوراق بهادار هفته را با 339هزار واحد آغاز کرد اما با روندی مثبت و ملایم تا بالای 350هزار واحد را حرکت کرد. در ادامه بررسی میکنیم که حرکت صعودی شاخص تاکجا ادامه دارد؟


هفته­ گذشته مطرح شد گارد صعودی شاخص و همچنین تمام مواری که بررسی شد، نشان از قدرت شاخص برای شکستن سقف خود دارد. شاخص کل 13 مهر ماه در قله 327هزار واحدی بود اما ناکام از حرکت صعودی تا مرز 300هزار واحد اصلاح نمود اما از ابتدای آذر با شیبی ملایم رشد 16درصدی را به نمایش گذاشت.

بسیاری معتقد بودند سناریو ثبت یک قله در مهر و اصلاح تا بهمن مجددا صورت می­گیرد و نهایتا در انتهای سال سقف تاریخی شکسته می­شود؛ اما این واقعه بسیار زودتر از انتظارات رخ داد، در سال 1397 نگرانی از اثر تحریم­ها باعث شد تا فعالان بازار تزریق منابع جدید به بازار را به آینده موکول کنند، که با آمدن گزارش ماهانه بهمن و اطلاع از روند فروش اسفند 1397 مجددا تزریق منابع به بازار را از سر گرفتند. اما باید ببینیم که حرکت صعودی شاخص تاکجا ادامه دارد؟

با این حال الگوی حرکتی بازار در پاییز 1398 شبیه به پاییز سال قبلی نبود. بازار با شوک­ های مختلفی نظیر افزایش قیمت بنزین و ارز مواجه شد و ازآن طرف نگرانی­ از کاستی در فروش مقداری شرکت­ ها نبوده است. از همه جالب­تر آنکه بازار سهام نسبت به تمامی وقایع سیاسی و حتی اقتصادی ایزوله و کم واکنش شده است. البته این کم واکنشی هم­اکنون برای ما خوشایند است چون روند صعودی است و گویی که شاخص کل لباسی فولادین بر تن کرده که تیری از غیب هم بر آن افاقه نمی­کند.

 

نمودار شاخص در هفته گذشته

 

نکته جالب بازار عدم وجود فروشنده بلوکی سهام با p.e مناسب در بازار است و عرضه در این سهام مشروط به جابجایی با سهام هم تراز خود هم برای اصلاح پورتفوی و هم شناسایی سود دوره­ای صورت می­گیرد. جالب­تر آنکه در این دوره­ی آخر پاییز دو مجموعه­ بزرگ نهادی بدلیل مطلبات سهامدار عمده ی خود بیش از 2000 میلیارد تومان از بازار خارج کردند اما روند بازار به فروش آن­ها واکنش آنچنانی­ نشان نداد. اگر نگاهی به درخواست فروش بلوکی نهادی و حقوقی­های بازار داشته باشیم خواهیم دید که طرف عرضه بسیار ضعیف است. سوابق نشان داده آن نقطه­ای که حقوقی­های اصلی بازار در طرف عرضه سهام شرکت­های eps محور ضعیف عمل کرده­اند، عمدتا شرکت­های این چنینی روند صعودی در پیش گرفته­اند. به عبارتی تحلیل سودآوری به صورت جمعی این است که شرکت­های مورد اشاره در قیمت­های فعلی ارزنده هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *