بی اعتنایی بودجه به بورس

بهمن آرمان یکی از اقتصاددانان با سابقه بورسی در خصوص نقش بازار سرمایه در بودجه 99 به اقتصاد بیدار گفت: طبق اصول اولیه علم اقتصاد، در زمانیکه نقدینگی بالاست؛ دولت اقدام به انتشار اوراق قرضه یا مشارکت کرده و در زمانیکه با کمبود نقدینگی مواجه میشود، اقدام به فروش این اوراق خواهد کرد. این مسئله در دولت اوباما در آمریکا انجام شد و طی دوره‌ای به دلیل رکود اقتصادی، خزانه‌داری به دولت اجازه داده بود که ماهانه 85 میلیارد دلار اوراق قرضه خریداری کند، تا در نهایت نقدینگی به بازار تزریق شود.

وی با اشاره به تقدیم شدن لایحه بودجه 99 به مجلس شورای اسلامی در روز جاری گفت: با توجه به شرایط موجود در کشور، وابستگی به درآمد نفتی کاهش داشته، در چنین شرایطی نقش بازار سرمایه به خصوص بازار اولیه فرابورس بسیار اهمیت دارد و رشد و توسعه این بازار باید در اولویت دولت قرار بگیرد. یعنی دولت باید درآمد خود را از طریق ورود شرکت‌های سهامی عام و انتشار اوراق بهادار در بازار اولیه فرابورس تامین کند. به عنوان مثال در سال 76 که این تبصره وجود داشت، وزارت صنایع و معادن وقت از طریق تاسیس شرکت سهامی عام در زنجان، اقدام به تاسیس یک کارخانه 100 هزار تنی روی کرد. بنابراین شرکت توسعه معادن روز بر پایه همین تبصره تاسیس شد و 131 هزار نفر با میانگین پذیرنویسی 80 هزار تومان سهامدار این شرکت شدند، که در حال حاضر از نظر تعداد سهامداران در رده دوم یا سوم شرکت های با بیشترین سهامدار است

این پیشکسوت بورسی ادامه داد: با این اوصاف میتوان گفت در لایحه بودجه سال 99 هم سازمان بورس و اوراق بهادار میتوانست همانند سال‌های گذشته پیشنهادات خود را توسعه بازار سرمایه را ارائه دهد اما متاسفانه مدیران بورسی در حالت انفعالی قرار گرفته و انگیزه لازم در مدیران آن وجود ندارد که رسالت و وظیفه اصلی بورس که تامین منابع مالی است را اجرایی کنند.

آرمان ادامه داد: به طوری که اگر میزان تامین منابع مالی از طریق بازار سرمایه را با سایر کشورها مقایسه کنیم، میبینیم که با سایر کشورها حتی کشورهای حوزه خلیج فارس که نیازی به انتشار اوراق قرضه و تامین مالی ندارد، هم کمتر است. متاسفانه مدیریت بورس هم اقدامات لازم را برای رونق این مهم انجام نداده، البته هنوز دیر نشده و مدیران میتوانند پیشنهاداتی را به کمیسیون تلفیق مجلس ارائه دهند که ساخت سوژه های جدید زیربنایی از طریق شرکت‌های سهامی عام انجام شود، به طور مثال ساخت پروژه های پتروشیمی، آزادراه‌ها و ریل سازی خطوط راه‌آهن و حتی ریل گذاری آنها که با توجه به پیشرفت‌هایی که در ذوب‌آهن در زمینه تولید ریل ملی انجام شده، این امکان وجود دارد که بدون تاثیرپذیری از تحریم‌ها، بتوانیم از ظرفیت بازار سرمایه استفاده کنیم.

این کارشناس مسائل اقتصادی اضافه کرد: در حالی که در خلاصه دریافتی از مندرجات لایحه پیشنهادی دولت برمی آید، هیچ جایگاه ویژه‌ای برای بازار سرمایه در زمینه تامین منابع مالی آنهم در حالی که شدیدا نیاز به منابع مالی جدید و جذب منابع سرگردان وجود دارد، در نظر گرفته نشده و متاسفانه مدیریت بورس هم نسبت به این مسئله بی تفاوت است.  

به طور مثال قرار بود که توسط وزارت شهرسازی 400 هزار واحد مسکونی ساخته شود، اما منابع مالی آن تامین نشد، این در حالی است که با درخواست یک تبصره قانونی که از طریق مدیریت سازمان بورس پارائه میشود، میتوان ترتیبی داد که تامین منابع مورد نیاز تنها از طریق بازار سرمایه و به صورت مستقیم انجام شود.

آرمان وجود شرکتهای سهام عام را یکی از ملاک‌های بورس پیشرفته دانست و ادامه داد: از پایان دوره مدیریت بورس در سال 1376 تاکنون، عملا هیچگونه شرکت سهامی عامی جدیدی تاسیس نشده، در حالیکه یکی از معیارهای عمده پیشرفت جهان عرضه های اولیه IPO نیست بلکه تاسیس شرکت های سهامی عام PIPO است که هیچوقت در دستور کار سازمان بورس نبوده است.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد:

در سال 97، بنابر ارسال نامه‌ای توسط پیشکسوتان بازار سرمایه، سود اختصاص داده شده شرکتهای بورس و فربورس از میزان 167 هزار میلیارد ریال به 670 هزار میلیارد ریال افزایش پیدا کرد، این در حالی است که در هیچ کجا سود افزایش سرمایه مشمول مالیات نمیشود، چراکه شرکت‌ها سود نقدی پرداخت نمیکنند، با این حال مصوبه سال 97 باید دایمی باشد، اما متاسفانه در سال 98 این مهم تکرار نشد و اکنون در بودجه سال 99 هم در نظر گرفته نشد. به نظر میرسد، مدیران بورس باید از این طرح دفاع میکردند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: در لایحه بودجه سال 99 بازار سرمایه نادیده گرفته شده و هیچ اتکایی برای تامین مالی ناشی از کاهش صادرات نفت برای این بازار دیده نشده است. با این حال امیدواریم در فرصت باقی مانده سازمان بورس و اوراق بهادار برای اضافه شدن تامین منابع مالی بخش هایی که ارتباطی با تحریم  ارز ندارد و انتشار اوراق بهادار راهی را در نظر بگیرد.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *