بازدهی 100 درصدی بورس در 9 ماه

فردین آقابزرگی مدیرعامل کارگزاری بانک دی در خصوص شرایط بازار به اقتصاد بیدار با تاکید بر بازدهی 100 درصدی بورس در 9 ماه در بورس گفت: بطور متوسط در  9 ماهه ابتدای سال 98 بازدهی حدود 100 درصد نصیب سهامداران شد، اما روند افزایش بازدهی در 3 ماهه سوم سال  قدری کندتر از 6 ماهه اول بود.

?رشد بورس تا پایان سال ادامه دارد

وی افزود: البته انتظار میرود با توجه به پیش بینی #تورم حداقل به میزان قید شده در بودجه سال 99 به میزان 25 درصد از یک سو و ثبات کامادیتی و احتمال رشد سودآوری شرکت‌های صادراتی که وزن موثری در شاخص دارند از سوی دیگر، تا پایان سال نیز بازار بورس با اقبال مواجه باشد.

 

?کسری 100 هزار میلیارد تومانی بودجه

مدیرعامل کارگزاری بانک دی ادامه داد: با این اوصاف کاهش درآمدهای ارزی و صادراتی دولت و درنتیجه پیش بینی افزایش نرخ ارز، افزایش حجم نقدینگی و رشد منفی اقتصاد حداقل به میزان 10 درصد، کسری بودجه پیش بینی شده برای سال 1399 حداقل به میزان 100 هزار میلیارد تومان و نبود زمینه های سرمایه گذاری از جمله بازارهای مسکن ، ارز ، طلا  ، چون غیر متشکل ، غیر قانونی و غیر نقدشونده هستند، از دیگر دلایل اقبال سرمایه‌گذاران به بورس باشد. این در حالی است که بازدهی 100 درصدی بورس در 9 ماه توانست به اقبال سهامداران به بورس کمک کند

آقابزرگی ادامه داد: افزایش هزینه‌های دولت بدلیل اجبار در دور زدن تحریمها و یا اعمال تخفیف در کالاهای صادراتی بخصوص نفت و #فرآورده‌های_نفتی و افزایش قیمت #بنزین و بروز عدم هماهنگی بین سایر فرآورده‌های نفتی و بوجود آمدن نسبت‌های غیرمتعارف ( مثلا بنزین 25 سنت و #گازوئیل 2.5 سنت) که انتظار تعدیل و افزایش قیمت سایر فرآورده های نفتی و #پتروشیمی را به وجود می‌آورد نیز از دیگر دلایلی است که بر رشد بازار تاثیر میگذارد. 

 

?کدام سهم‌ها حباب دارند؟

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص پیش‌بینی سهام پرپتانسیل در ادامه سال عنوان کرد: اینکه چه صنایع و چه شرکت‌هایی پر اقبال‌تر و شاداب‌تر بازدهی خواهند داد، به تحلیل وضعیت عملکرد و چشم‌انداز سودآوری  آنها بر میگردد، اما در نگاه اول میتوان با قاطعیت گفت برخی از صنایع و شرکت‌ها بخش عمده انتظارات سهامداران را برآورده کرده و بخش دیگر هنوز به مرحله بازدهی کامل نرسیده‌اند. در حقیقت برخی صنایع برای بازدهی جا دارند اما برخی دیگر جایی برای رشد ندارند و اگر رشدی برای آنها اتفاق می‌افتد، به اصطلاح حباب است. 

 

?رشد سهم بر پایه تغییر هیئت مدیره

مدیرعامل کارگزاری بانک دی در مورد شناسایی این سهم‌های حبابی توضیح داد: از جمله نشانه هایی که میتوان تفکیک این دو گروه را مشاهده کرد، تمرکز و تکیه بیش از حد آنها به مقایسه ارزش جایگزینی و ارزش بازار سهام شرکت بدون توجه به سودآوری مستمر آن، ارزیابی سهام شرکت‌ها تنها  براساس سودآوری ناشی از فروش دارایی‌ها (اعم از مولد و غیر مولد)و اتکای بیش از حد و  ارزیابی سهام براساس موضوع  تجدید ارزیابی دارائی‌هاست. 

وی در خصوص شناسایی سهم‌های حبابی افزود: شرکت‌های که فاقد اطلاعات کافی برای  ارزیابی دقیق عملکرد سود و زیان بوده و رشد قیمت سهم تنها براساس سیاست تصاحب سیت هیات مدیره است را نباید از یاد ببریم. 

 

?ریزش متوالی سهام حبابی

آقابزرگی ادامه داد: در اینگونه موارد قیمت سهم بیش از آنچه که ارزش ذاتی دارد و  بیش از حد انتظارات سودآوری،  رشد کرده و پس از مدتی، تناسب معقول و منطقی قیمت و سود هر سهم برقرار نخواهد بود و تجربه گذشته بورس نشان داده که این گروه از سهام به یکباره ریزش‌های متوالی قیمت سهام  خواهند داشت و یا دست کم در زمان رشد سایر سهام بنیادی، رشد قیمت سهام آنها متوقف خواهد شد.

این کارشناس ادامه داد: هرچند نسبت قیمت بردرآمد هرسهم، زمانی بیش از حد متوسط بازار خواهد بود که چشم‌انداز عملکرد شرکت با رشد و توسعه ارزیابی شود، اما حد معمول و منطقی دقیقا باید براساس تحلیل کارشناسی و صرفا به اتکای اطلاعات واقعی باشد. به عبارتی هر نسبت قیمت به درآمد بالایی نمیتواند نشانه گرانی قیمت سهام محسوب شود مگر در موردی که در بالا به آنها اشاره شد.

در بازار مثبت و هیجانی همه سهام رشد می‌کنند اما سهام بنیادی معمولا کمتر رشد قیمت دارند چرا که از درجه شفافیت لازم برای تحلیل برخوردار هستند و فعالان بازار بخوبی میتوانند عملکرد آینده شرکت را ارزیابی و سنجش کنند و همین ویژگی باعث میشود چنانچه اصلاح قیمت در سطح کلی بورس صورت بگیرد در درجه اول سهام بنیادی پایدار خواهند بود و بالعکس گروه سهام با ویژگی‌های برشمرده بالا یا سهم‌های حبابی به کندی رشد کرده و یا ریزش قیمت مواجه خواهند بود 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *