روش های سرمایه گذاری در بورس

انواع روش های سرمایه گذاری در بورس

ذات ورود به بازارهای بورسی، به منظور سرمایه گذاری و کسب درآمد از طریق آن است. به واقع با داشتن مبلغی به عنوان سرمایه، فارغ از این که کوچک یا بزرگ باشد، به بازارهای بورس وارد شده و قصد داریم تا در این حوزه سرمایه در اختیار خود را درآمدزا کرده و آن را بزرگ و بزرگتر نماییم. از این رو جای دارد تا با انواع روش های سرمایه گذاری در بورس آشنا شده و مزایا و معایب هر یک را بشناسیم.
در این مطلب به موارد زیر می پردازیم:

 • سرمایه گذاری مستقیم چیست؟
 • انواع سرمایه گذاری مستقیم در بورس
 • سرمایه گذاری غیرمستقیم چیست؟
 • انواع سرمایه گذاری غیرمستقیم در بورس
 • سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری
 • سرمایه گذاری با استفاده از شرکت های سبدگردان
 • تفاوت سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری و استفاده از سبد گردانی
 • روش سرمایه گذاری مستقیم برای چه افرادی مناسب است؟
 • روش سرمایه گذاری غیر مستقیم برای چه افرادی مناسب است؟

 

روش های سرمایه گذاری در بورس

روش های سرمایه گذاری در بورس، به دو شاخه کلی و اصلی مستقیم و غیرمستقیم تخصیص می یابد.

در ادامه به توضیح هر یک از این دو روش و زوایای مربوط به آن ها می پردازیم:

روش مستقیم سرمایه گذاری در بورس

در روش مستقیم سرمایه گذاری در بورس، فرد سرمایه گذار به صورت مستقیم با دنیای سهام ها روبرو است. وی سرمایه خود را به بازار بورس وارد کرده و بنابر میزان اطلاعاتی که دارد، به خرید و فروش می پردازد. در این حالت سودآوری یا زیان دهی در سرمایه وی به میزان شناخت این فرد سرمایه گذار از بازار بورس و دنیای معاملات آن بستگی دارد. سرمایه گذاری مستقیم در بازارهای بورس نیز خود به چهار مدل مختلف تقسیم می شود:

 

سرمایه گذاری مستقیم نوسان گیر

در این مدل از سرمایه گذاری مستقیم، سرمایه گذار سهامی را خریداری کرده و در عرض کمتر از یک ماه و با به دست آوردن سود مقطعی، دست به فروش می زنند. نوسان گیران بازار بورس پیوسته در حال خرید و فروش سهم های مختلف هستند و غالبا به دلیل سود و زیان های پیوسته، میانگین درآمد قابل توجهی از این بازار ندارند.

 

سرمایه گذاری مستقیم کوتاه مدت

سرمایه گذاری مستقیم کوتاه مدت به شکلی از سرمایه گذاری در بازار بورس اطلاق می شود که فرد سرمایه گذاری سهامی را خریداری کرده و آن را به مدت چیزی در حدود 3 تا 4 ماه نگهداری می کند و سپس نسبت به فروش این سهام اقدام می نماید. به این صورت شکل سرمایه گذاری و خرید و فروش سهام وی را کوتاه مدت می گویند.

 

سرمایه گذاری مستقیم میان مدت

در سرمایه گذاری میان مدت مستقیم، فرد سرمایه گذار پس از خرید سهام مورد نظر خود، آن را به مدت یک سال نگهداری کرده و سپس دست به فروش آن سهام می زند.

 

سرمایه گذاری مستقیم بلند مدت

اما سرمایه گذاری مستقیم بلند مدت، به عنوان طولانی ترین شکل سرمایه گذاری در بازار بورس، به این صورت است که فرد سرمایه گذار؛ سهام مورد نظر خود را خریداری کرده و آن را بیش از یک سال در دارایی خود نگه می دارد و سپس در زمان مقتضی برای فروش این سهام اقدام می کند.
همان طور که مشاهده کردید وجه مشترک میان تمام روش های سرمایه گذاری فوق، مستقیم بودن تصمیم گیری و ارتباط سرمایه گذار با ماهیت سرمایه خویش و بازار پذیرنده سرمایه بود. در این مدل شخص سرمایه گذار اعم از این که یک شخصیت حقیقی یا حقوقی باشد، خود نسبت به سرمایه گذاری، زمان خرید و زمان فروش تصمیم می گیرد.
برای سرمایه گذاری در فرم مستقیم که در بالا به انواع آن اشاره شد، باید در یک کارگزاری بورس ثبت نام کرده و کد بورسی دریافت نمایید. سپس ورود شما به بازار بورس آغاز شده و امکان معاملات در این بازار را به صورت مستقیم و با تصمیم گیری شخصی خود، (البته از طریق کارگزاری) خواهید داشت.

 

سرمایه گذاری غیرمستقیم در بازار بورس

در سرمایه گذاری غیرمستقیم بورس، دیگر شخص سرمایه گذار به صورت مستقیم با بازار مواجه نیست و در این میان یک شرکت یا موسسه مالی به شکل واسطه و میانجی عمل می کند و وجود دارد. در این حالت فرد سرمایه گذار یک موسسه مالی واسط را با توجه به شرایط آن برگزیده و سرمایه خود را در اختیار این موسسه قرار می دهد. سپس موسسه با توجه به دید حرفه ای خود نسبت به بازار، این سرمایه ورودی را به بازار سرمایه وارد می کنند و سود حاصل از آن را به سرمایه گذار می رسانند.

 

 

انواع روش های سرمایه گذاری غیرمستقیم در بورس

سرمایه گذاری غیرمستقیم در بورس را باید به روش های زیر محدود سازیم:

 

ورود در صندوق های سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری در واقع متشکل از سهام، اوراق بهادار و اوراق مشارکت و … هستند. با سرمایه گذاری در صندوق ها، در تشکلی از دارایی های مختلف، همراه با سایر سرمایه گذاران حاضر در صندوق، سرمایه گذاری کرده و به صورت جمعی در سود و زیانی به نسبت سرمایه اولیه ورودی خود، سهیم خواهید شد.
در این فرمول هر سرمایه گذار فارغ از میان سرمایه خود که کوچک یا بزرگ باشد، در صندوق سرمایه گذاری وارد شده و روی دارایی های گوناگون آن سرمایه گذاری می کند. در نهایت این سرمایه گذار در سودآوری و یا زیان دهی صندوق سرمایه گذاری سهیم خواهد بود و به نسبت سرمایه ای که در صندوق وارد کرده، سود و زیان دریافت خواهد کرد.
توجه داشته باشید که برخی از صندوق های سرمایه گذاری دارای سود تضمینی هستند و برخی دیگر بدون تضمین بوده و سودآوری یا زیان دهی در آن ها از پیش ضمانت نشده است. حال شما بسته به این که چه میزان ریسک پذیر بوده و یا به سود قطعی نیاز داشته باشید، یکی از این انواع صندوق های سرمایه گذاری را انتخاب خواهید کرد.

 

سرمایه گذاری با استفاده از خدمات سبدگردانی

در سرمایه گذاری به شکل سبدگردانی، یک فرد (شرکت سبدگردان) ماهر که در این زمینه دارای تبحر داشته باشد، با سنجش وضعیت بازار، سبدی از سهم ها و اوراق بهادار مختلف را تعیین کرده و سرمایه گذار را به خرید آن ها دعوت می کند. پس از خرید نیز این فرد ماهر در رأس کار بوده و نظارت دائمی بر وضعیت سبد خریداری شده سهام دارد و به موقع برای فروش و خریدهای مجدد، توصیه هایی خواهد داشت.

 

تفاوت سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری و استفاده از سبدگردانی

سیستم سبدگردانی مدتی بعد از فعالیت صندوق های سرمایه گذاری شکل گرفت و البته مزایایی هم نسبت به آن دارد. در سیستم سرمایه گذاری سبدگردان، شما به عنوان یک سرمایه گذار، سبد مخصوص خود را خواهید داشت. این سبد توسط شرکت سبدگردان با توجه به میزان سرمایه، نیازها، میزان ریسک پذیری شما و دیگر فاکتورهای وابسته به شما چیده خواهد شد. به واقع در سیستم سبدگردان، همچنان این شخص سرمایه گذار است که محوریت دارد و شرکت سبدگردان با در نظر گرفتن نیازها، سرمایه و ریسک پذیری وی؛ سبد را تنظیم می کند.
اما همان طور که واضح است در صندوق های سرمایه گذاری چنین سیستمی وجود ندارد و الگوی سرمایه گذاری بر محوریت شخص سرمایه گذار قرار نخواهد گرفت.

 

تفاوت بین سرمایه گذاری مستقیم و غیرمستقیم در بازارهای بورس

اصلی تفاوت بین سرمایه گذاری مستقیم و غیرمستقیم در بازارهای بورس، ریسک پذیری آن است. همان طور که کاملا واضح است در سرمایه گذاری مستقیم، شخص سرمایه گذار با ریسک بیشتری در سرمایه گذاری خود روبرو است. هر آن قدر که شناخت و دانش وی نسبت به بازار سرمایه و شکل معاملات کمتر باشد، این دامنه ریسک افزایش می یابد. اما در شکل سرمایه گذاری غیرمستقیم، به دلیل احاطه موسسه مالی سرمایه گذار بر بازار سرمایه؛ میزان ریسک کاهش یافته و سودآوری سرمایه در حاشیه امن تری قرار می گیرد.

 

روش سرمایه گذاری مستقیم برای چه افرادی مناسب است؟

روش سرمایه گذاری مستقیم در بورس برای آن دسته از افرادی که اطلاعات خوبی از این بازار و معاملات سهام داشته و در ضمن قادر به اختصاص دادن وقت در روز برای این موضوع هستند، مناسب خواهد بود. به علاوه افرادی که قصد سرمایه گذاری مستقیم در بازار بورس را دارند، باید به مراتب ریسک پذیرتر بوده و نسبت به درآمدزایی سرمایه در گردش خود، حساسیت پایین تری داشته باشند.

 

روش سرمایه گذاری غیرمستقیم برای چه افرادی مناسب است؟

روش سرمایه گذاری غیرمستقیم برای آن عده از افرادی مناسب است که تحمل ریسک کمتری داشته و در ضمن اطلاعات محدود و ناقصی نسبت به بازار سرمایه دارند. افرادی که وقت زیادی برای مطالعه و تحلیل بازار بورس ندارند، بهتر است که به روش سرمایه گذاری غیرمستقیم روی آورده و از مزایای آن بهره مند شوند.

 

با این حساب برای این که شکل سرمایه گذاری صحیح در بازار بورس را برای خود تعیین کنید، لازم است که ابتدا به نیازهای خود توجه کرده و دریابید که کدام الگوی سرمایه گذاری برای شما مناسب است. در صورتی که خود را به اندازه کافی ریسک پذیر و قائم بر اطلاعات بازار سرمایه می بینید، ورود به این بازار به شکل سرمایه گذاری مستقیم برایتان مناسب خواهد بود. بدیهی است که سرمایه گذاری به شکل مستقیم با اطلاعات و دانش شخصی شما، به مراتب جذاب تر نیز خواهد بود و می توانید با تکیه بر توانمندی های مالی خود در این بازار رشد نمایید. اما در صورتی که وقت کافی برای بررسی و آنالیز بازار نداشته و خود را به اندازه کافی در این بازار خبره نمی بینید، با انتخاب صندوق های سرمایه گذاری یا سبدگردانی به عنوان سرمایه گذاری غیرمستقیم، حاشیه ریسک سرمایه گذاری خود را کاهش داده و این الگوی سرمایه گذاری را انتخاب کنید.

 

 

 

22 پاسخ
  • علی صادقی
   علی صادقی گفته:

   با سلام. فرآیند خرید ETF تفاوتی با خرید سایر سهم‌ها ندارد. از دوشنبه 26 خرداد ماه می‌توانید صندوق ETF ارزش را در پنل معاملات آنلاین خود خریداری نمایید.
   موفق و پیروز باشید

   پاسخ
 1. شهروز
  شهروز گفته:

  با سلام. جهت پذیره نویسی واحدهای صندوق تفاوتی در خرید در روز اول و روز آخر وجود دارد؟

  پاسخ
  • علی صادقی
   علی صادقی گفته:

   شهروز عزیز سلام. خیر، تفاوت قیمتی وجود نداره ولی ممکنه که سقف پذیره نویسی زودتر از زمان پایانی پر بشه و شما نتونید سفارش خودتون رو ثبت کنید. اگر قصد خرید دارید بهتره این کار رو به روزهای پایانی موکول نکنید.

   پاسخ
 2. مهدی
  مهدی گفته:

  از صبح منتظریم این ارزش کی میاد؟

  به کلی آدم سفارش کردم بخرندش، همه دست به ماشه نشسته اند که پیام ناظر بیاد

  آبرو گذاشتم وسط

  پاسخ
  • علی صادقی
   علی صادقی گفته:

   مهدی عزیز سلام. ممنون که همراه ما هستید 🙂
   با توجه به پر شدن سقف پذیره نویسی در بیست دقیقه روز اولی که ارزش وارد بورس شد، احتمال داره خیلی از عزیزان نتونسته باشن توی پذیره نویسی شرکت کرده باشن. با توجه به افزایش سقف پذیره نویسی، شما میتونید مجددا نیز اقدام به ثبت سفارش صندوق ارزش کنید.

   پاسخ
 3. رضا
  رضا گفته:

  سلام وقت بخیر

  معاملات ثانویه صندوق ارزش کی شروع میشه؟ ممنون میشم اطلاع رسانی بفرمایین…

  پاسخ
 4. رضا
  رضا گفته:

  چهار تا تلفن پاسخگویی اضافه کنید تا اینقدر سرمایه گزارها رو دیوانه نکنید 2 ساعت باید پشت خط بایستیم که به اپراتورتون وصل بشیم
  4 روزه پول شارژ کردم به حسابم میرم تو پنل هی خطا می ده زنگ میزنیم اصلا وصل نمیشه
  خطا میده شماره شناسه مشتری معتبر نیست
  میزان پاسخگویی این کار گزاری واقعا ضعیفه
  لا اقل تو سایت یک اپراتور حل مشکل مشتریان دایر کنید.

  پاسخ
  • علی صادقی
   علی صادقی گفته:

   با سلام. از مشکل پیش آمده متاسفیم. 30 نفر در حال پاسخگویی در واحد پشتیبانی هستند ولی حجم تماس ها بیسیار زیاد است.
   لطفا نام و نام خانوادگی، کد ملی و شماره تون رو بفرستید تا مشکل شما بررسی بشه.

   پاسخ
 5. رضا
  رضا گفته:

  سلام آقای صادقی ممنون که جواب دادید . این پیغام زمان ارسال سفارش خرید نمایش داده میشه و نمی تونم خرید کنم . ( شناسه مشتری معتبر نیست)
  عرضه اولیه وپویا رو سفارش گذاشته بودم اما تو پنل نوشته تخصیص داده نشد.
  لطفا مشخصات فردی رو در قسمت نظرات نمایش ندهید.
  نام : اسلامعلی
  نام خانوادگی: رهبری یاملیق
  کد ملی: *********
  موبایل: 0938******

  پاسخ
 6. رضا
  رضا گفته:

  سلام آقای صادقی ممنون که جواب دادید . این پیغام زمان ارسال سفارش خرید نمایش داده میشه و نمی تونم خرید کنم . ( شناسه مشتری معتبر نیست)
  عرضه اولیه وپویا رو سفارش گذاشته بودم اما تو پنل نوشته تخصیص داده نشد.
  لطفا مشخصات فردی رو در قسمت نظرات نمایش ندهید.
  نام : اسلامعلی
  نام خانوادگی: رهبری یاملیق
  کد ملی: *********
  موبایل: 0938*******

  پاسخ
 7. رهبری
  رهبری گفته:

  تشکر آقای صادقی ، خوشحالم که مشکلم با پیگیری سریع شما حل شد . موفق و سر بلند باشید.

  پاسخ
 8. ابراهیم
  ابراهیم گفته:

  درود بر شما
  1-می خواستم بدونم برای استفاده از خدمات سبدگردانی اقتصاد بیدار باید چه کاری انجام بدم ؟
  2-حداقل سرمایه جهت استفاده از خدمات سبدگردانی چه مقداره ؟
  سپاس

  پاسخ
  • علی صادقی
   علی صادقی گفته:

   با سلام. حداقل سرمایه لازم برای سبدگردانی 1 میلیارد تومان می باشد. برای درخواست سبدگردانی میتونید به صفحه ebb.ir/portfolio-management-service مراجعه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر میتونید به سایت رسمی شرکت سبدگردان به آدرس sabadgardan.com هم مراجعه کنید.

   پاسخ
 9. حمید
  حمید گفته:

  سلام
  یه سوال در مورد صندوق ارزش اقتصد بیدار دارم
  سبد صنایع صندوق رو کجا میتونم ببینم؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *