افزایش نرخ نفت جهانی

قیمت نفت به نزدیکی سقف سه ماهه خود رسید که دلیل آن انعقاد فاز اول توافق تجاری میان چین و آمریکا بود. قیمت آتی برنت با رشد 17 سنتی معادل 0.3 درصد به هر بشکه 65.39 دلار رسید. قیمت نفت خام آمریکا #WTI با رشد 10 سنتی معادل 0.2 درصد به هر بشکه 60.17 دلار رسید. هفته پیش آمریکا و چین به توافقی رسیدند که بر اساس آن آمریکا تعرفه‌های چین را در قبال افزایش قابل توجه خریدهای این کشور از آمریکا کاهش خواهد داد. اما بازار شدیدا منتظر است تا جزئیات دقیق توافق منتشر شود.

 یک اقتصاددان به رویترز گفته است که باید مشخص شود تا این توافق چقدر برای بهبود تجارت خوب است. خوشبینی‌های ناشی از توافق حاصل شده میان دو کشور تنها دلیل رشد قیمت نفت تا سقف سه ماهه اخیر نیست، بلکه داده‌های اقتصادی منتشر شده در مورد چین نشان از بهبود وضعیت اقتصادی بزرگترین وارد کننده نفت خام در دنیا دارد. تولیدات صنعتی چین در ماه نوامبر علی‌رغم پیش‌بینی پنج درصدی به 6.2 درصد رسیده است که باعث افزایش خوشبینی‌ها از وضعیت اقتصادی بود. همچنین رشد خرده فروشی به 8 درصد رسید در حالی که در اکتبر 7.2 درصد بود.

رشد کسب و کار در حوزه یورو در دسامبر کند شده که دلیل آن کاهش تقاضا از خارج از حوزه یورو است که باعث شد بهبود وضعیت کسب و کارهای خدماتی تقریبا بی‌اثر شود. شاخص PMI اولیه ترکیبی برای حوزه یورو در دسامبر به رقم 50.6 رسید در حالی که پیش‌بینی شده بود 50.7 باشد. فعالیت‌های تولیدی در دسامبر برای یازدهمین ماه متوالی کاهش یافت. شاخص PMI تولیدی حوزه یورو به رقم 45.9 کاهش یافت. در حالی که پیش‌بینی شده بود 47.3 را ثبت کند. بخش خدماتی حوزه یورو توانست از رقم 51.9 در ماه قبل به 52.4 برسد در حالی که پیش‌بینی شده بود این میزان به 52 برسد ولی آنچه در واقعیت حاصل شد رقم بهتری بود.

 

شاخص PMI تولیدی و خدماتی اقتصاد بریتانیا بدترین وضعیت خود از میانه‌های سال 2016 را در ماه دسامبر ثبت کرد. محاسبات اولیه از این شاخص نشان می‌دهد که اقتصاد بریتانیا برای چهارمین فصل متوالی با افت بخش تولیدی و خدماتی مواجه خواهد بود. اقتصاد بریتانیا مدتهاست که از نا اطمینانی‌های ناشی از برگزیت رنج می‌برد. شاخص ترکیبی PMI برای اقتصاد بریتانیا که ترکیبی از بخش تولیدی و خدماتی است، از رقم 49.3 در ماه پیش به رقم 48.5 رسید که کمترین میزان آن از جولای 2016 است که دقیقا پس از آن انتخابات برگزیت انجام شد. مقدار اولیه محاسبه شده برای این شاخص مربوط به بخش خدماتی بریتانیا از 49.3 در نوامبر به 49 در دسامبر رسید. همچنین برای بخش تولیدی این شاخص از رقم 48.9 در ماه نوامبر، به 47.4 در دسامبر رسید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *